Haber

Ayasofya’nın ibadete açılmasının 3. yıl dönümü kutlandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ibadete açılmasının 3’üncü yıl dönümü münasebetiyle sabah namazında Ayasofya-i Kebir Camii’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Erbaş, “Bugün en mutlu günlerimizden birini, en mutlu anlarımızdan birini gerçekleştiriyoruz. 3 yıl önce, 24 Temmuz 2020’de 86 yıllık hasret sona erdi.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya-i Kebir Camii’nin ibadete açılmasının 3’üncü yıl dönümü münasebetiyle sabah namazında vatandaşlarla bir araya geldi. Sabah namazını kıldıran Erbaş, namazın ardından çıkışta vatandaşlarla sohbet etti.

“21 MİLYON KİŞİ HAYASOFYA’YI ZİYARET ETTİ”

Cami çıkışında açıklama yapan Erbaş, “Bugün en keyifli günlerimizden, en keyifli anlarımızdan birini yaşıyoruz. Üç yıl önce, 24 Temmuz 2020’de 86 yıllık hasret sona erdi. Cumhurbaşkanımızın kararı ile Ayasofya yeniden ibadete açıldı. Burada üç yıl geçti. Üç yılda yapılan araştırmalara göre Ayasofya’yı 21 milyon kişi ziyaret etti. Sofya, Fatih’in bize emaneti, fethin en değerli simgesi. Ancak Ayasofya 86 yıl ibadethane değildi. Büyüklerimiz, ahirete intikal etmiş birçok insan bu özlemi yaşadılar. Bugünü göremediler. Gençlere de seslenen Erbaş, “Ayasofya bundan sonra Ayasofya’yı ziyaret etmek ve bu ulu mabette namaz kılmak konusunda daha duyarlı olalım, daha ilgili olalım. Diyorum; Rabbim Ayasofya hasreti ile yanan o gençlere Ayasofya ruhuyla büyümeyi nasip etsin. Gençlerimizi bu bahse davet ediyoruz. Türkiye’nin neresinde olursak olalım en ücra köşesinden bile gelip Ayasofya’yı ziyaret etsinler. O heyecanı yaşasınlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu