Ekonomi

Manisa’da GES ile enerji maliyetleri düşüyor

MANİSA (İGFA) –Manisa Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün liderliğinde Manisa çevresinin korunması amacıyla güneş enerjisi santrali yatırımlarına devam ediyor.

Bu kapsamda Yunusemre ilçesine bağlı Seyitli Mahallesi’nde Manisa Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi ve 1 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) işletmesinde ilk olarak inşa edildi. Alaşehir Atıksu Arıtma Tesisi bünyesinde yapılan 1 megavatlık tesiste çalışmalarda sona gelinirken, Seyitli Mahallesi’nde inşa edilen 5 megavatlık yeni tesiste çalışmalar hızla devam ediyor. ETV ekranlarında yayınlanan ‘İşin İçinden’ programının canlı yayınına konuk olan MASKİ Genel Müdürlüğü Yatırım ve İnşaat Daire Başkanı Hilmi Serkan Buyruk da güneş enerjisi santrallerinin hem enerji tasarrufu hem de yatırım açısından önemine değindi. Elde edilen gelirle Manisa’nın geleceği.

“ENERJİ GİDERLERİMİZİ AZALTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Manisa’nın doğasını korumak adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün önderliğinde yatırım programına eklenen GES kurulumlarının son yıllarda hızla devam ettiğini belirten Daire Başkanı Buyruk, “Büyük çoğunluğu Manisa’daki su kaynaklarımız yer altından temin edilmektedir. Suların yüzeye çıkarılması için gerekli sondaj çalışmaları ve atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi için harcanan enerji Genel Müdürlüğümüzün bütçesinde önemli yer tutmaktadır. Manisa Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nde 2021 yılında oluşturduğumuz 1 megavatlık GES’in ardından elektrik maliyetlerini düşürmek için Seyitli’ye 1 megavatlık santral kurduk. Halihazırda işletmemizde 2 megavatlık bir tesisimiz var” dedi.

kurtalan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu